Epilepsi Bilgi Rehberi

  1. EPİLEPSİ NEDİR?
  2. EPİLEPSİ TARİHÇESİ
  3. EPİLEPSİ HASTALIĞI NEDENLERİ
  4. EPİLEPSİ İÇİN GENETİK FAKTÖRLERİN ÖNEMİ
  5. EPİLEPSİ TANISI NASIL KONUR?
  6. EPİLEPSİ NÖBETİ
  7. EPİLEPSİ TEDAVİSİ
  8. EPİLEPSİ NÖBETİ SIRASINDA NE YAPILMALI?
  9. EPİLEPSİ HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

EPİLEPSİ TANISI NASIL KONUR?

Hastalığın tanısı için nöbetin gözlenmesi ve bu gözlemlerin doktora aktarılması çok değerlidir, EEG (Elektroensefalografi), beyin görüntüleme (manyetik rezonans-MR) ve nöroloji hekiminin gerekli göreceği kan analizleri yapılmalıdır.

Geçirilmiş bir atağın epilepsi olup olmadığına karar vermek için hastanın veya o atağa şahit olan kişinin gözlemlerini nöroloji hekimine doğru şekilde aktarabilmesi çok önemlidir. Hastanın geçirdiği atak bir epilepsi nöbeti ise ne tür bir epilepsi oluğunu tespit etmek ve hangi ilacının daha etkili olacağına dair karar verebilmek için doktorun yukarıda sayılan tetkiklere gereksinimi vardır. Epilepsi hastalarındaki farklı tiplerdeki nöbetleri gözlemleyip doktorunuza aktarabilmek için hasta ve yakınlarına yardımcı olabilmek amacıyla Yeditepe Üniversitesi Hastanesi tarafından akıllı telefonlarda geliştirilen uygulamaları kullanarak:

• Kişinin nöbet geçirdiği anda videosunu çekip kaydedebilir
• Kişinin nöbetlerini uygulamadaki takvime kaybedebilir
• Nöbetlerin sayısı, günü, saati, süresi, türü hakkında bilgileri not edebilir
• Acil durumda aramak için bir kişiyi acil arama bölümüne kaydedebilirsiniz

Ayrıca “yeditepeepipelsisiz.com” adresindeki epilepsi günlüğü ile senkronize çalışan akıllı telefon uygulamaları ile kişi verilerine istediği yerden ulaşıp hekimi ile bu bilgileri paylaşarak doğru teşhis ve tedavi için yararlanabilir.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi nörolojik bilimler merkezi olarak epilepsi teşhis ve tedavisi konusunda Türkiye’deki en iyi merkezlerden biri olma özelliğine sahiptir.  Epilepsi teşhisi için en ileri tanı olanaklarıyla hastalara hizmet verilmektedir.